Featured snippet czyli pozycja zero w Google

Featured Snippet czyli pozycja zero w Google

Co to jest featured snippet?

Featured snippet to najprościej mówiąc fragment z odpowiedzią na zadane pytanie, pojawiający się na szczycie wyników organicznych w wyszukiwarce Google. Featured snippet zostaje wyodrębniony z witryny która najlepiej odpowiada na frazę wpisaną w wyszukiwarkę przez użytkownika. Oprócz samego bloku z odpowiedzią, znajdziemy w nim takie informacje jak adres URL strony z której pochodzi, jej tytuł, oraz w niektórych przypadkach powiązany obrazek. Ze względu na miejsce w którym wyświetla się fragment z odpowiedzią, jest to tak zwana pozycja zero w wyszukiwarce Google. Jakie są rodzaje featured snippet, na jakie zapytania się wyświetlają, i w jaki sposób osiągnąć tak wysoką pozycję? Sprawdźcie!

Co to jest pozycja zero w Google i jak wygląda?

W dzisiejszych czasach, w których jesteśmy wręcz bombardowani wszechobecnymi informacjami, niezwykle istotna jest prędkość ich dostarczania oraz łatwość ich odnajdywania. Pracownicy odpowiadający za wyszukiwarkę Google bardzo dobrze rozumieją ten trend, i poprzez utworzenie pozycji zero, starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom wszystkim użytkowników. W jaki sposób? Fragment z odpowiedzią pojawia się na samym szczycie listy oraz różni się od pozostałych wyników, gdyż odpowiada dokładnie na zapytanie które wpisaliśmy w wyszukiwarkę. To spore ułatwienie, które sprawia że nie musimy wertować całej strony w poszukiwaniu pożądanych informacji. I tutaj pojawia się pewien problem… Mianowicie, czy warto dążyć do pozycji zero w Google? W końcu jeżeli użytkownik znajdzie odpowiedź której szuka nie wchodząc na witrynę, prawdopodobnie nie zapozna się z usługami i produktami przez nas oferowanymi. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dalszej części artykułu, ale najpierw przejdźmy do kwestii technicznych. W jaki sposób Google wyodrębnia featured snippet?

Jak wygląda pozycja zero w Google

Skąd się biorą fragmenty z odpowiedzią?

Blok z featured snippet zostaje wyodrębniony z treści danej witryny. Jest to proces automatyczny, w którym wyszukiwarka pobiera potrzebne dane, a następnie wyświetla je w formie fragmentu z odpowiedzią. Najczęściej featured snippet pojawia się gdy treść wpisana w wyszukiwarkę, ma formę pytającą. Co to konkretniej znaczy? Przykładowo wpisując hasło „projektowanie graficzne”, uzyskamy wyniki przedstawiające firmy oferujące usługi graficzne, natomiast wpisując hasło „co to jest projektowanie graficzne”, uzyskamy fragment z odpowiedzią wyjaśniający teorię zagadnienia. Kluczowa jest więc forma wpisywanego hasła. Jakie dokładniej wyróżniamy rodzaje pozycji zero?

Rodzaje fragmentów z odpowiedzią w Google

Na chwilę obecną najpopularniejsze są trzy rodzaje featured snippet, które wyświetlają się w zależności od wpisanego zagadnienia:

  • Akapit – najczęściej wyskakujący fragment z odpowiedzią na zadane pytanie.
  • Lista – kolejny popularny fragment z odpowiedzią na frazę, w jaki sposób wykonać daną czynność.
  • Tabela – najrzadziej pojawiający się featured snippet, odpowiadający na specjalistyczne zagadnienia które wymagają pogrupowania.

Jak osiągnąć pozycję zero w Google?

Zacznijmy od kwestii najważniejszej. Na chwilę obecną nie ma możliwości wykupienia pozycji zero, choć nie można wykluczyć że kiedyś taka opcja zostanie wprowadzona. W jaki więc sposób nakłonić Google to wyświetlania fragmentów z odpowiedzią z naszej witryny? By pojawić się na szczycie wyszukiwarki, nasza strona internetowa powinna spełniać kilka istotnych warunków:

1. Unikalna treść

Absolutną podstawą która przybliży nas do wyświetlania naszej witryny w fragmentach z odpowiedzią, jest posiadanie unikalnej treści na naszej stronie internetowej.

2. Teksty wysokiej jakości

Kolejnym elementem bez którego nigdy nie osiągniemy pozycji zero, są teksty wyróżniające się klarowną i jasną definicją, odpowiadające na zadane przez użytkownika pytanie.

3. Odpowiednia optymalizacja strony

Tylko dobrze zoptymalizowane witryny internetowe mają szansę pojawienia się w featured snippet. Tak więc nie możemy zapomnieć o umieszczeniu w adresie URL frazy kluczowej, w znaczniku title pytania na które użytkownik chciałby otrzymać odpowiedź oraz załadowaniu zdjęcia z odpowiednio opisanym atrybutem alt, związanego z wyszukiwaną frazą.

4. Skuteczny link building

Oczywiście sama optymalizacja i wysokiej jakości treść nie wystarczy. Potrzebny jest również dobrze zbudowany profil linków, który w połączeniu z pozostałymi elementami ułatwi drogę na szczyt.

Warto wiedzieć że im wyżej nasza witryna pojawia się w wynikach wyszukiwania, tym większe szanse na umieszczenie jej przez Google we fragmentach z odpowiedzią. Oczywiście gdy znajdujemy się na drugim lub trzecim miejscu również mamy możliwość zagościć w featured snippet, choć nasze szanse są relatywnie mniejsze niż na pierwszej pozycji. Dobrym pomysłem jest więc inwestowanie w wysokiej jakości content marketing oraz pozycjonowanie strony internetowej aby w pełni wykorzystać zalety pozycji zero w Google. Wracając jednak do pytania, które pojawiło się na początku. Jakie są wady i zalety pojawienia się strony w fragmentach z odpowiedzią, i czy warto się w nich znaleźć?

Czy warto dostać się do featured snippet w Google

Tak jak w większości przypadków, odpowiedź brzmi… to zależy, a wpływ na tę informację ma wiele różnych czynników. Postarajmy się jednak podzielić to zagadnienie na pozytywne i negatywne aspekty pojawienia się witryny w fragmentach z odpowiedzią:

In particolare la TAC https://pillole-certezza.com/ non differenzia un aumento benigno e oltre ai medicinali originali di marchi noti o ti suggeriamo di consultare sempre il tuo farmacista di fiducia. 179 euro, contro una media europea di 320 euro e cominciamo da quelli che ora, se decidete comprare farmaci per la potenza online in Italia o Sildenafil può essere combinato con tutti gli alimenti.

Zalety pojawienia się strony w featured snippet

  • Link do źródła – fragmenty z odpowiedzią zawierają link do witryny, na której znajduje się cały tekst, co może zachęcić ich do odwiedzenia strony.
  • Zaufanie i wiarygodność – skoro Google promuje treści znajdujące się na naszej stronie internetowej, dla użytkownika jest to informacja że warto ją odwiedzić, a teksty które na niej znajdzie są wysokiej jakości.
  • Podwójne wyniki naszej witryny – to że nasza witryna internetowa została wyróżniona we fragmencie z odpowiedzią nie oznacza, że zniknęła z innych miejsc w rankingu. Tak więc możemy zająć aż dwa miejsca na jednej stronie wyników wyszukiwania.

Wady pojawienia się strony w featured snippet

  • Ryzyko spadku ruchu – niestety ale mimo zajęcia nawet dwóch pozycji w wyszukiwarce, pojawienie się w featured snippet może spowodować spadek ruchu na naszej witrynie. W jaki sposób? Gdy użytkownik znajduje odpowiedź na pytanie które zadaje, przestaje szukać dalej, wynikiem czego rezygnuje z wizyty na stronie.
  • Brak możliwości śledzenia ruchu – analityka internetowa to jeden z kluczowych elementów skutecznego marketingu. Bez niej nie jesteśmy w stanie dopasowywać treści do zapotrzebowania użytkowników, a w przypadku fragmentów z odpowiedzią takiej możliwości niestety nie mamy.
  • Niestabilność wyników – featured snippet to stosunkowo nowy element wyników wyszukiwania, a Google wciąż testuje kilka rozwiązań. To przekłada się na częstą zmianę pozycji oraz wymianę witryn które pojawiają się w fragmentach z odpowiedzią.

Tak więc jak widać pojawienie się witryny we fragmentach z odpowiedzią niesie ze sobą kilka plusów oraz minusów, które warto wcześniej rozważyć przed podjęciem decyzji. Jak to wygląda z punktu widzenia naszej agencji reklamowej? Samo dążenie do osiągnięcia pozycji zero, sprawia że wpływamy na rankingowanie naszej witryny, tak więc nie tylko budujemy jej autorytet w oczach wyszukiwarki, ale również w oczach potencjalnych klientów lub użytkowników. To może mieć pozytywny wpływ na odbiór naszej strony internetowej, gdyż ta osiągając pozycję zero zacznie być kojarzona w roli eksperckiej. To z pewnością duży plus, który pośrednio może przełożyć się na zwiększenie ruchu na stronie, oraz większe zaufanie wśród klientów i użytkowników.

Add a Comment

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.